Jakie technologie wzmocnią gamingowy metaverse?

Spis treści

Newsletter

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w świecie AdTech i MarTech

Szanujemy Twoją prywatność. Dowiedz się więcej tutaj.

Koncepcja metaverse, czyli w pełni zaangażowanych wirtualnych światów, staje się coraz bardziej popularna w miarę postępu technologii. Aby zrealizować tę wizję, kilka kluczowych technologii odgrywa rolę w jej rozwoju i wzroście.

W tym artykule omówimy blockchain, kryptowaluty, rozszerzoną rzeczywistość (AR) i wirtualną rzeczywistość (VR), sztuczną inteligencję (AI) oraz rekonstrukcję 3D. Poprzez ich integrację w gry i środowiska wirtualne, programiści mogą tworzyć bardziej angażujące, spersonalizowane i realistyczne doświadczenia dla użytkowników, jednocześnie ułatwiając zarządzanie i skalowanie wirtualnego świata.

Najważniejsze informacje

 • Metaverse to fascynujący w pełni wirtualny świat, którego rozwój i wzrost opierają się na kilku kluczowych technologiach.
 • Technologia blockchain stanowi fundamentalny element większości aplikacji metaverse, zapewniając decentralizację, przejrzystość i niezmienną historię transakcji.
 • Kryptowaluty są jedynym akceptowanym środkiem płatności w metaverse, umożliwiając użytkownikom zakup zasobów i aktywów.
 • Silniki rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) pomagają tworzyć wciągające i immersyjne trójwymiarowe środowiska wirtualne, umożliwiając użytkownikom doświadczanie fizycznych symulacji.
 • Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa kluczową rolę w rozwoju i wzroście metaverse, pomagając tworzyć bardziej angażujące, spersonalizowane i realistyczne wrażenia użytkownika.
 • Technologie rekonstrukcji trójwymiarowej (3D) są kluczowe w tworzeniu środowisk, które naśladują rzeczywisty świat, umożliwiając ożywienie metaverse.

Jakie technologie napędzają gaming w metaverse?

Chociaż metaverse jest jeszcze daleko od rozkwitu, istnieją pewne technologie, które mogą stworzyć podstawy i napędzać środowisko metaverse.

Blockchain

Metaverse w dużej mierze opiera się na technologii blockchain, która pełni rolę fundamentalnego elementu większości jego aplikacji. Technologia blockchain umożliwia decentralizację i uzyskanie transparentności, co pozwala na płynne funkcjonowanie wszystkich procesów w metaverse.

Główną zaletą technologii blockchain jest to, że zapewnia ona większą przejrzystość transakcji, które są opatrywane znacznikiem czasowym, umożliwiając użytkownikom prześledzenie całej historii transakcji i minimalizując ryzyko oszustwa.

Deweloperzy wykorzystują technologię blockchain do wprowadzania różnych funkcji do metaverse, takich jak weryfikacja cyfrowej własności, przekazywanie wartości, ustanawianie zarządzania, promowanie kolekcjonowania cyfrowego, ułatwianie dostępności i promowanie interoperacyjności.

Wykorzystanie technologii blockchain jako fundamentu metaverse ma wiele korzyści:

 1. Śledzenie transakcji – łańcuchy bloków działają jak wirtualna księga główna, rejestrując wszystkie transakcje w metaverse. Dane w blockchainie są przechowywane w zdecentralizowanej bazie danych, co zmniejsza ryzyko awarii.
 2. Łańcuch danych – blockchain jest metodą przechowywania informacji poprzez grupowanie ich w bloki. Bloki mają ograniczoną pojemność i są zamykane, gdy są pełne. Po zakończeniu bloku jest on łączony z poprzednim blokiem, tworząc łańcuch danych, znany jako blockchain.
 3. Porządek chronologiczny – blockchain porządkuje dane chronologicznie i automatycznie na podstawie swojej struktury, tworząc znacznik czasowy i uniemożliwiając zmianę lub usunięcie danych. Gdy blok zostanie zatwierdzony, jest on niemal niezmienialny, co zapewnia przejrzystość dla wszystkich stron transakcji.

Kryptowaluty

Kryptowaluty są jedną z głównych technologii używanych w metaverse, ponieważ stanowią jedyny akceptowany środek płatności w tym wirtualnym świecie. Użytkownicy nie mają innego sposobu na dokonywanie transakcji w metaverse niż wymiana walut realnego świata (znanych również jako waluty fiducjarne) na kryptowaluty.

Służą one do zakupu różnych zasobów w metaverse, takich jak NFT-y, cyfrowe nieruchomości i przedmioty w grach. Kryptowaluty stały się cennym aktywem nie tylko dla graczy, ale także dla inwestorów, którzy chcą na nich zarabiać w przyszłości.

AR i VR

Silniki rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) są kluczowymi składnikami metaverse, które umożliwiają tworzenie angażujących i immersyjnych trójwymiarowych środowisk wirtualnych.

Chociaż rzeczywistość wirtualna i metaverse mogą wydawać się podobne, istnieją pewne wyraźne różnice. Rzeczywistość wirtualna jest tylko częścią szerszego metaverse i korzysta z kilku technologii, takich jak rzeczywistość rozszerzona (AR), rzeczywistość mieszana (łącząca elementy VR i AR), technologia blockchain, sztuczna inteligencja (AI) i chmura obliczeniowa, aby stworzyć pełniejsze doświadczenie.

Technologię VR można porównać do kawałków układanki, które wymagają innych uzupełniających technologii, aby stworzyć bardziej immersyjne i interaktywne doświadczenia.

Rzeczywistość wirtualna umożliwia użytkownikom przeglądanie i interakcję z trójwymiarowymi symulacjami, ale nie zapewnia fizycznej symulacji, która jest istotnym elementem metaverse.

W tym kontekście pomocna staje się rzeczywistość rozszerzona, która poszerza zakres metaverse i umożliwia użytkownikom doświadczanie fizycznych symulacji w realnym świecie.

Dzięki niej mogą oni słyszeć, odczuwać i wchodzić w interakcję z wirtualnym metaverse. Połączenie VR i AR tworzy bardziej realistyczne doświadczenia, które pozytywnie wpływają na użytkowników, ale wymagają znacznych inwestycji ze strony firm technologicznych.

Sztuczna inteligencja (AI)

Sztuczna inteligencja stała się istotnym elementem naszego codziennego życia, usprawniając wiele procesów różnych urządzeń i dostarczając użytkownikom pozytywnych doświadczeń.

Na przykład wirtualni asystenci, takie jak Siri, Alexa czy Google Assistant, przypominają nam o ważnych zadaniach, wysyłają wiadomości, wykonują połączenia telefoniczne i zarządzają inteligentnymi urządzeniami domowymi, takimi jak termostaty, kamery bezpieczeństwa i systemy oświetlenia.

Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w systemach nawigacyjnych do obliczania najlepszej trasy do celu na podstawie ruchu w czasie rzeczywistym i indywidualnych nawyków kierowców, a także do obsługi silników rekomendacji, które sugerują odpowiednie treści dla konkretnego użytkownika.

Ponadto, sztuczna inteligencja pomaga wykrywać oszustwa w systemach bankowych i zapobiegać transakcjom przypominającym oszustwa.

Nie wspominając o samochodach i ciężarówkach autonomicznych, które wykorzystują sztuczną inteligencję do poruszania się po drogach, unikania przeszkód i podejmowania decyzji na podstawie danych w czasie rzeczywistym z czujników i kamer.

Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w rozwoju metaverse w celu:

 • Planowania strategii biznesowych.
 • Przyspieszenia procesów decyzyjnych.
 • Poprawy interfejsu użytkownika i doświadczenia.
 • Pomocy w przetwarzaniu danych za pomocą technik uczenia maszynowego.
 • Tworzenia raportów.
 • Tłumaczenia treści na wiele języków.
 • Tworzenia awatarów metaverse.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w metaverse może przyczynić się do stworzenia bardziej angażującego, spersonalizowanego i realistycznego doświadczenia dla użytkowników, jednocześnie ułatwiając zarządzanie i skalowanie wirtualnego świata.

W miarę jak metaverse staje się coraz bardziej widoczne w naszym życiu, możemy oczekiwać, że sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w jego rozwoju i wzroście.

Rekonstrukcja 3D

Chociaż rekonstrukcja 3D istnieje już od kilku dekad, niedawna pandemia COVID-19 zwiększyła jej wykorzystanie.

Wiele firm korzysta obecnie z technologii rekonstrukcji 3D do tworzenia wirtualnych wycieczek po nieruchomościach i salonach wystawowych. Przewidywalne było również, że ta technologia znajdzie zastosowanie w metaverse.

Zważywszy, że metaverse to wirtualny świat 3D, zrozumiałe jest, że rekonstrukcja 3D odgrywa tu kluczową rolę.

Wyzwaniem dla metaverse jest stworzenie środowiska, które naśladuje rzeczywisty świat, wykorzystując specjalne kamery 3D i inne technologie rekonstrukcji do renderowania:

 • Realistycznych obrazów 3D
 • Modeli budynków
 • Różnych przedmiotów codziennego użytku

Dane zbierane przez kamery 3D i wysokiej jakości zdjęcia 4K są następnie przetwarzane przez komputery w celu stworzenia realistycznych symulacji, które można wykorzystać w metaverse.

Internet rzeczy (IoT)

Idea Internetu rzeczy (IoT) została po raz pierwszy wprowadzona w 1999 roku i polega na połączeniu każdego fizycznego elementu naszego środowiska z Internetem za pomocą różnych czujników i urządzeń.

W kontekście metaverse, IoT oferuje wiele korzyści:

 • Aplikacje IoT mogą gromadzić dane z fizycznego świata i integrować je z metaverse, tworząc bardziej precyzyjne i realistyczne środowiska wirtualne. Na przykład dane pogodowe lub temperaturowe zebrane przez urządzenia obsługujące IoT mogą pomóc metaverse w odpowiednim dostosowaniu swojego środowiska.
 • IoT może ułatwić płynną integrację świata 3D z różnorodnymi urządzeniami fizycznymi, co prowadzi do symulacji w czasie rzeczywistym w metaverse.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego, IoT może usprawniać i optymalizować środowisko metaverse, zarządzając gromadzonymi danymi.

Edge computing i 5G

Edge computing jest powszechnie stosowane w środowiskach komercyjnych w celu zapewnienia szybkiego transferu danych przy minimalnym opóźnieniu i gwarancji płynnej obsługi. Jest to jedno z kluczowych elementów, które sprawiły, że metaverse stał się opłacalny, ponieważ komputery muszą efektywnie radzić sobie z intensywnymi symulacjami, aby zminimalizować opóźnienia i zapewnić użytkownikom angażującą i nieprzerwaną interakcję.

Innym istotnym aspektem często związanym z edge computingiem jest dostęp do sieci 5G.

Wcześniej użytkownicy mieli problemy z siecią podczas korzystania z metaverse z powodu wolnego renderowania i niskiej prędkości transferu danych.

Wprowadzenie technologii 5G i jej coraz większa dostępność w przystępnych cenach umożliwiło większej liczbie użytkowników korzystanie z metaverse na swoich urządzeniach bez żadnych problemów z opóźnieniami w sieci.

Połączenie edge computnigu i technologii 5G umożliwiło użytkownikom pełne uczestnictwo w metaverse i cieszenie się prawdziwie angażującymi doświadczeniami.

Dlaczego NFT będą odgrywać główną rolę w grach w metaverse?

Tokeny NFT wraz z innymi cyfrowymi zasobami będą odgrywać kluczową rolę w budowaniu ekonomii metaverse, ponieważ służą jako dowód autentyczności i własności wirtualnych zasobów.

NFT to ekskluzywne aktywa przechowywane w łańcuchu bloków, takich jak Ethereum, Polygon lub Solana. Stanowią one wiarygodną dokumentację własności cyfrowych zasobów, które istnieją tylko w świecie wirtualnym.

Fakt, że są przechowywane w publicznym łańcuchu bloków, gwarantuje ich bezpieczeństwo i legalność, a także ułatwia przenoszenie ich między różnymi aplikacjami.

W 2022 roku rynek NFT osiągnął organiczny obrót o wartości około 24,7 miliarda dolarów na różnych platformach i rynkach opartych na technologii blockchain.

Prognozuje się, że przychody z NFT wzrosną do 3,5 miliarda dolarów do 2023 roku i będą dalej rosnąć z roczną stopą wzrostu wynoszącą 22,82% do 2027 roku, co przyniesie przewidywany całkowity przychód w wysokości 8,1 miliarda dolarów. Oczekuje się, że średni przychód na użytkownika w sektorze NFT wyniesie 70,46 USD w 2023 roku.

Wykorzystanie NFT w grach pozwala graczom pełnić własność nad swoimi cyfrowymi zasobami, takimi jak skórki, broń i przedmioty. Dzięki temu mogą swobodnie handlować NFT z innymi graczami w tym samym metaverse, sprzedawać je za prawdziwe pieniądze i potencjalnie wykorzystywać w różnych łańcuchach bloków.

NFT są często monetyzowane za pomocą inteligentnych kontraktów, które wykonują określone działania po spełnieniu wcześniej określonych warunków.

Na przykład artyści korzystający z inteligentnych kontraktów NFT mogą otrzymywać tantiemy za każdą kolejną odsprzedaż swoich dzieł. Muzycy mogą sprzedawać udziały w swoich utworach inwestorom, którzy otrzymują tantiemy za każde odtworzenie utworu w serwisach streamingowych.

NFT umożliwiają również model gier “play-to-earn” (P2E), który oferuje graczom zachętę finansową do grania.

W grach P2E gracze zarabiają kryptowaluty, które mogą wykorzystać w grze, sprzedać na otwartym rynku lub zyskać dzięki inteligentnym kontraktom.

Jeśli gracz stworzy NFT postaci, które inni gracze wykorzystują do zdobywania kryptowalut, twórca otrzymuje część tych dochodów. Jest to przeciwieństwo tradycyjnych gier, w których gracze nabywają aktywa, które nie mają realnej wartości.

NFT są postrzegane jako kluczowy element metaverse i mogą przynieść wiele korzyści.

Wykorzystanie NFT w metaverse może pomóc:

 • Zwiększyć zadowolenie klientów.
 • Poprawić marże poprzez zwiększenie widoczności produktów i usług.
 • Wspierać współpracę z nietradycyjnymi partnerami w grach.
 • Przyciągać nowych klientów.

Podsumowanie

Metaverse gier opiera się na kilku technologiach, takich jak blockchain, kryptowaluty, AR/VR, sztuczna inteligencja i rekonstrukcja 3D. Te technologie umożliwiają decentralizację, cyfrową weryfikację własności, angażujące środowiska, ulepszone doświadczenia użytkownika i realistyczne wirtualne światy. Wykorzystanie tych technologii odgrywać będzie kluczową rolę w dalszym rozwoju i wzroście metaverse.

Czytaj dalej

NAPISALIŚMY I WYDALIŚMY KOMPENDIUM WIEDZY O ADTECHU

The AdTech Book

Dowiedz się jakie platformy, procesy i firmy tworzą świat cyfrowej reklamy.

Mike Sweeney

Head of Marketing

“The AdTech Book to rezultat naszego wieloletniego doświadczenia w projektowaniu i budowaniu technologii AdTech i MarTech dla naszych klientów.”

Sprawdź, jak możemy pomóc Ci z Twoim projektem

Umów się na rozmowę z naszymi specjalistami i dynamicznie rusz do przodu ze swoim projektem.