Jak Metaverse może zrewolucjonizować branżę gier?

Spis treści

Newsletter

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w świecie AdTech i MarTech

Szanujemy Twoją prywatność. Dowiedz się więcej tutaj.

Metaverse jest uważany za kolejny etap rozwoju Internetu, który do 2030 roku może wygenerować biliony dolarów przychodów. Obiecuje rewolucję w grach i reklamie poprzez wciągające doświadczenia 3D, tworzenie nowych źródeł dochodów dzięki NFT i modelom “graj, aby zarobić”, oraz umożliwienie lepszej interoperacyjności między grami.

Kilka firm zajmujących się grami stale pracuje nad różnymi rozwiązaniami technicznymi, aby wdrożyć metaverse. Jednak pozostaje pytanie: jak blisko jesteśmy doświadczenia metaverse i dlaczego firmy zajmujące się grami odgrywają w nim kluczową rolę?

Najważniejsze informacje

 • Metaverse nie istnieje jeszcze w branży gier, ale kilka firm, takich jak Roblox, Fortnite, Runescape i Minecraft, pracuje nad budową jego fundamentów.
 • Kluczowym elementem, który jest niezbędny dla funkcjonowania metaverse, jest interoperacyjność.
 • Interoperacyjność odnosi się do umożliwienia użytkownikom płynnego przechodzenia między różnymi wirtualnymi światami.
 • Gospodarka metaverse będzie opierać się głównie na NFT i innych cyfrowych zasobach.
 • Przewiduje się, że dochody z NFT w branży osiągną 3,5 miliarda dolarów do 2023 roku i będą dalej rosnąć w tempie rocznym 22,82% do 2027 roku.
 • Technologie wzmacniające metaverse gier obejmują blockchain, kryptowaluty, rozszerzoną rzeczywistość (AR) i wirtualną rzeczywistość (VR), sztuczną inteligencję (AI), rekonstrukcję 3D, Internet rzeczy (IoT), edge computing i 5G.
 • Wiele firm jest zainteresowanych inwestowaniem w metaverse dla gier i wykorzystaniem zaawansowanych technologii, takich jak AR, IoT, AI i blockchain.
 • Metaverse ma potencjał do zmiany branży gier poprzez tworzenie nowych możliwości interakcji społecznych, generowania przychodów i personalizowanych doświadczeń w grach.

Ewolucja gier

Przed pojawieniem się gier opartych na technologii blockchain, popularnością cieszyły się gry wieloosobowe. Jednak blockchain znacząco zmienił sposób, w jaki gra się w gry online.

Dzięki wprowadzeniu możliwości tokenizacji przedmiotów w grze i sprzedaży ich za kryptowalutę, gracze zostali zaskoczeni potencjalnymi zastosowaniami NFT i kryptowalut.

Gracze mają teraz możliwość sprzedaży swoich aktywów lub ich zatrzymania, aż do momentu, kiedy zdobędą nagrody za osiągnięcia w grze.

Osoby zainteresowane zarabianiem prawdziwych pieniędzy i kryptowalut były szczególnie pod wrażeniem sukcesu gier NFT na całym świecie.

Gry zdobyły popularność nie tylko ze względu na potencjalne zyski finansowe, ale także ze względu na realistyczne odwzorowanie rzeczywistych obiektów i imponującą estetykę.

Rozwój gier metaverse jest rezultatem wielu dziesięcioleci postępu technologicznego w branży gier.

Następny poziom gier skłania firmy do priorytetowego traktowania zdecentralizowanych projektów, ponieważ przyszłość wydaje się zmierzać w kierunku decentralizacji, z dostępem graczy do gier opartych na Web3.

Czy metaverse istnieje już w branży gier?

Na chwilę obecną metaverse to hipotetyczna wizja kolejnej iteracji Internetu. Metaverse jest koncepcją stworzenia jednej współdzielonej i zanurzonej wirtualnej przestrzeni 3D, w której ludzie mogą wchodzić w interakcje za pomocą zestawów urządzeń do rzeczywistości wirtualnej (VR) i specjalnych okularów do rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Chociaż metaverse nie jest jeszcze rzeczywistością w branży gier, istnieje kilka firm zajmujących się grami wideo, które już rozwijają podstawy technologii metaverse, takie jak Roblox, Fortnite, Runescape i Minecraft.

Niektórzy argumentują, że metaverse już istnieje w przestrzeni gier wideo online, ponieważ te gry tworzą społeczności online, w których ludzie mogą interakcjonować za pomocą swoich awatarów i dokonywać zakupów za pomocą kryptowalut. Jednak prawdziwe metaverse wciąż nie istnieje.

Wciąż brakuje jednego ważnego elementu: interoperacyjności.

Interoperacyjność pozwoliłaby użytkownikom płynnie poruszać się między różnymi wirtualnymi światami. Oznaczałoby to umożliwienie dostępu do metaverse z dowolnego urządzenia i od różnych dostawców.

David Baszucki, CEO firmy Roblox, twierdzi, że jego firma rozpoczęła tworzenie metaverse, ale wciąż jest wiele do zrobienia, wymagając niezwykłego poziomu innowacji.

Obecnie istnieją technologie umożliwiające dostęp do wirtualnych światów, takie jak gogle VR i okulary AR, które są już w użyciu i stale się rozwijają. Jednak istnieją również inne kluczowe elementy metaverse, takie jak odpowiednia przepustowość i standardy interoperacyjności, których rozwinięcie może zająć lata lub nigdy się nie zmaterializować.

Obecnie obserwujemy, jak różne firmy zajmujące się grami rozwijają swoje własne przestrzenie gier, ale pytanie brzmi: w jaki sposób różne firmy mogą wspólnie stworzyć metaverse, z którego mogą korzystać wszyscy twórcy gier?

Być może potrzebny byłby pewien rodzaj huba, zamiast dzisiejszych platform takich jak Steam czy Origin, który umożliwiłby użytkownikom dostęp do różnych gier w metaverse bez konieczności rejestracji dla każdej z osobna.

Jakie są wyzwania związane z grami w Metaverse?

Rozwój i wdrożenie metaverse w grach wiążą się z kilkoma wyzwaniami, takimi jak:

 1. Kwestie techniczne: Budowa w pełni funkcjonalnego i połączonego metaverse jest złożonym zadaniem technicznym, wymagającym znacznej wiedzy specjalistycznej w obszarach takich jak technologia blockchain, sztuczna inteligencja i rzeczywistość wirtualna.
 2. Interoperacyjność: Głównym wyzwaniem jest zapewnienie płynnej interakcji między różnymi wirtualnymi światami i grami, oraz udostępnienie wspólnych danych. Wymaga to opracowania jednolitych protokołów i standardów, które mogą być stosowane na różnych platformach.
 3. Bezpieczeństwo i prywatność: Metaverse będzie zawierać duże ilości danych osobowych i transakcji finansowych, dlatego zapewnienie solidnych środków bezpieczeństwa i prywatności będzie kluczowe dla budowania zaufania użytkowników.
 4. Kwestie prawne i regulacyjne: Korzystanie z wirtualnych walut, NFT i innych zasobów cyfrowych wiąże się z różnymi kwestiami prawno-regulacyjnymi, takimi jak ochrona konsumentów, podatki i prawa własności intelektualnej.
 5. Inkluzja: Metaverse może potencjalnie wykluczać pewne grupy użytkowników, na przykład tych, którzy nie mają dostępu do wymaganego sprzętu lub posiadają ograniczony dostęp do internetu. Ważne jest zapewnienie, że metaverse będzie dostępny i przyjazny dla wszystkich użytkowników, aby osiągnąć długoterminowy sukces tej technologii.

Jaki jest potencjał gier w Metaverse?

Metaverse ma ogromny potencjał do rewolucji w branży gier na wielu poziomach.

Po pierwsze, może dostarczyć bardziej zaangażujących i społecznościowych doświadczeń z gry, umożliwiając graczom interakcję w wspólnym wirtualnym świecie. Tworzy to poczucie wspólnoty i połączenia, które wykraczają poza pojedyncze gry, co z kolei zwiększa zaangażowanie i lojalność graczy.

Po drugie, metaverse otwiera nowe źródła dochodu dla twórców gier i wydawców. Na przykład, możliwość kupowania i sprzedawania NFT w metaverse tworzy nowe możliwości dla przedmiotów w grze i wirtualnych nieruchomości. Ponadto, model “play-to-earn” może zachęcać graczy do inwestowania większej ilości czasu i środków finansowych w gry, dając im możliwość zarabiania prawdziwych pieniędzy.

Po trzecie, metaverse może zapewnić lepszą interoperacyjność między grami, umożliwiając graczom przenoszenie swoich wirtualnych zasobów i postaci z jednej gry do drugiej. Dzięki temu gracze mogą cieszyć się bardziej płynnymi i spersonalizowanymi doświadczeniami w grach, które lepiej odzwierciedlają ich zainteresowania i preferencje.

Ogólnie rzecz biorąc, metaverse ma ogromny potencjał do zmiany branży gier, oferując nowe możliwości społecznej interakcji, generowania przychodów i spersonalizowanych doświadczeń w grach. Jest to fascynujący rozwój, który może kształtować przyszłość rozrywki wirtualnej.

Jak Metaverse może zrewolucjonizować branżę gier?

Gry w Metaverse, które wykorzystują technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), mają potencjał do rewolucji w branży gier. Nie jest to tylko opinia graczy, ale wynika także z ankiety przeprowadzonej przez Globant, z której wynika, że 52% graczy uważa, że Metaverse w grach może zmienić zasady gry w branży.

Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) jest kluczowym czynnikiem napędzającym gry w Metaverse. Jest to obecnie gorący temat w branży gier i przyciąga uwagę graczy.

Rozwój technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) w branży gier online doprowadził do znacznego wzrostu popularności, otwierając drogę do rozwoju rzeczywistości gier, znanej również jako Web 3.0. Ta nowa rzeczywistość gier umożliwi graczom płynne przenoszenie swoich postaci z jednej gry do drugiej.

Wiele firm jest zainteresowanych inwestowaniem w Metaverse do gier i wykorzystywaniem nowych i powstających technologii, takich jak rozszerzona rzeczywistość, Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja i blockchain, aby napędzać gry i dostarczać nowe doświadczenia.

Jaka jest przyszłość Metaverse w grach?

Marki mają potencjał, aby dostarczać klientom lepszych doświadczeń, które wykraczają poza pojedynczą wirtualną platformę. Poprzez zapewnienie pozytywnych i spójnych wrażeń w wielu wirtualnych światach, marki mogą nawiązywać znaczące relacje z klientami, którzy coraz więcej czasu spędzają online.

Metaverse umożliwia również markom dotarcie do szerszej publiczności poprzez wspólne doświadczenia. Aby zbudować obecność w Web3, która zapewnia interoperacyjność, marki powinny rozważyć następujące kroki:

 1. Zdefiniuj swoje wirtualne światy: Marki powinny rozpocząć od zdefiniowania wirtualnych światów, które są zgodne z wartościami ich marki oraz zainteresowaniami klientów. Pomoże to wybrać najbardziej odpowiednie platformy dla działalności i docelowych odbiorców.
 2. Twórz spójne doświadczenie marki: Marki powinny tworzyć spójne doświadczenie marki we wszystkich wirtualnych światach, w których działają. Można to osiągnąć poprzez stosowanie tych samych elementów brandingowych, komunikacji i tonu głosu.
 3. Wykorzystaj technologię blockchain: Technologia blockchain może być wykorzystana do zapewnienia interoperacyjności danych między różnymi wirtualnymi światami. Marki mogą korzystać z rozwiązań opartych na blockchain, aby umożliwić płynne przenoszenie się klientów między różnymi wirtualnymi światami, bez utraty postępów czy danych osobowych.
 4. Współpracuj z innymi markami: Marki mogą współpracować z innymi markami, aby tworzyć wspólne doświadczenia obejmujące różne wirtualne światy. Dzięki temu marki mogą dotrzeć do nowych odbiorców i tworzyć bardziej zaangażowane doświadczenia klientów.
 5. Zaangażuj się w społeczność: Marki powinny angażować się w społeczność w każdym wirtualnym świecie, w którym działają. Można to osiągnąć poprzez organizowanie wydarzeń, sponsoring twórców treści oraz odpowiadanie na opinie klientów.

Postępując zgodnie z tymi krokami, marki mogą budować obecność w Web3, która zapewnia interoperacyjność i tworzy spójną, pozytywną obsługę klienta w różnych wirtualnych światach.

Czytaj dalej

NAPISALIŚMY I WYDALIŚMY KOMPENDIUM WIEDZY O ADTECHU

The AdTech Book

Dowiedz się jakie platformy, procesy i firmy tworzą świat cyfrowej reklamy.

Mike Sweeney

Head of Marketing

“The AdTech Book to rezultat naszego wieloletniego doświadczenia w projektowaniu i budowaniu technologii AdTech i MarTech dla naszych klientów.”

Sprawdź, jak możemy pomóc Ci z Twoim projektem

Umów się na rozmowę z naszymi specjalistami i dynamicznie rusz do przodu ze swoim projektem.