Wyjaśniamy data clean rooms: Q&A Clearcode i Aqilliz [VIDEO]

Data clean room QA

Spis treści

Newsletter

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w świecie AdTech i MarTech

Szanujemy Twoją prywatność. Dowiedz się więcej tutaj.

Popularność data clean rooms eksplodowała w wyniku informacji o wycofaniu wsparcia przez Goog;e Chrom dla ciasteczek stron trzecich i identyfikatorów mobilnych w reklamach automatycznych i AdTech.

W tym wideo wywiadzie Michael Sweeney, szef marketingu w Clearcode, zadał Gowthamanowi Ragothamanowi, dyrektorowi generalnemu Aqilliz, serię pytań dotyczących data clean rooms.

Skontaktuj się z Michaelem i Gowthamanem na LinkedIn

Poniżej znajdziesz tłumaczenie rozmowy z języka angielskiego na polski 

Michael Sweeney: Witam wszystkich. Jestem Michael Sweeney i pełnię funkcję dyrektora ds. marketingu w Clearcode. W dzisiejszym filmie mam przyjemność gościć Gowthamana, znanego także jako Gman, który jest dyrektorem generalnym Aquilliz.

Dzisiaj porozmawiamy o data clean rooms, czyli czystych pokojach danych.

Witaj, Gman. Dziękuję, że chciałeś się ze mną spotkać.

Powiedz nam kilka słów o sobie i o Aqilliz, jak zaczęliście, a potem przejdziemy do pytań dotyczących data clean rooms.

Gman: Dziękuję. Myślę, że większość osób zna mnie jako Gmana. Pracuję w branży reklamowej od 30 lat.

Trzy lata temu odszedłem z WPP, aby założyć tę firmę z przekonaniem, że branże technologii marketingowej i reklamowej potrzebują rozproszonego rozwiązania opartego na distributed ledger, czyli rozproszonej księdze rachunkowej, ponieważ stały się one zdecentralizowane. To jest podstawowa idea przyświecająca Aqilliz.

Dlatego opowiadamy się za distributed ledger lub blockchainem dla dostawców rozwiązań marketingowych. Data clean room to jedno z proponowanych przez nas rozwiązań.

Ponadto, wykorzystujemy data clean rooms do wielu celów, w tym do pomiaru cross-mediów i atrybucji.

To jest sedno działalności Aqilliz.

Michael Sweeney: Jeśli chodzi o data clean rooms, jest to dość nowy temat, zwłaszcza w branży reklamy programatycznej. Czy istnieją różne rodzaje czystych pokojów danych? Możesz w swoich słowach wyjaśnić, czym dokładnie jest data clean room?

Gman: Według mnie data clean room to miejsce, w którym właściciele danych udostępniają zestawy danych do współpracy, przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń kryptograficznych.

Data clean room zapewnia, że niezależnie od tego, co dzieje się z danymi, są one w stanie być zapisywane, utrzymywane i aktualizowane w sposób kontrolowany.

W zasadzie data clean room to miejsce, które potwierdza, że współpraca z danymi jest możliwa i bezpieczna.

Michael Sweeney: Jaka jest różnica między scentralizowanym a zdecentralizowanym data clean room?

Gman: Jeśli spojrzymy na to dzisiaj, na rynku istnieje kilka rodzajów data clean rooms. Wszystkie obecne rozwiązania są tworzone dla przedsiębiorstw w celu przechowywania danych. Dlatego oferuje się przedsiębiorstwu A, marce A lub wydawcy A data clean room, w którym ich dane są bezpieczne i przechowywane w celu współpracy.

Kiedy takie firmy chcą współpracować, na przykład marka A i wydawca A lub marka A, dostawca danych i wydawca, a nawet więcej niż dwóch lub trzech uczestników, każdy z nich będzie miał swój własny data clean room. Jest to logiczne, ponieważ tak budowali obecni liderzy. Jednak gdy wszyscy współpracują ze sobą, nie mogą przechowywać wszystkich danych w jednym scentralizowanym repozytorium.

Muszą mieć miejsce, które jest wspólne dla wszystkich lub udostępniane wszystkim uczestnikom w celu zapewnienia jasności, zaufania i przejrzystości.

Ale tutaj pojawia się różnica.

Scentralizowany data clean room oznacza, że inny podmiot przenosi dane z odpowiedniej lokalizacji do centralnego serwera we własnej lokalizacji, a następnie podejmuje działania dotyczące przetwarzania danych w ich imieniu. W tym przypadku odpowiedzialność przechodzi z właściciela danych na podmiot przetwarzający. Jednak nie jesteśmy pewni, w jaki sposób dane są przechowywane i udostępniane.

W mojej opinii, zdecentralizowany data clean room wykorzystuje technologię rozproszonej księgi rachunkowej (distributed ledger technology, DLT), a wszystkie dane, które są wykorzystywane i przetwarzane, są udostępniane wszystkim uczestnikom, którzy wniosą swój wkład. W przeciwnym razie obecny system nie jest skalowalny. To jest rozwiązanie oparte na zasadzie jeden plus jeden, maksymalnie jeden plus dwa. Jednak jeśli mamy partnera z większą liczbą uczestników, scentralizowane podejście nie sprawdziłoby się.

To jest właśnie ta różnica.

Michael Sweeney: Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat zdecentralizowanego podejścia, a konkretnie jak sobie z tym radzicie i jak ten proces działa, na przykład między marką a wydawcą.
Ale być może niektóre z tych pytań można zadać, gdy omówimy główne przypadki użycia data clean room.

Wielu ludzi zauważyło pojawienie się data clean rooms. Biorąc pod uwagę wszystkie zmiany w obszarze prywatności, zwłaszcza w związku z wycofaniem plików cookie innych firm w przeglądarkach, takich jak Safari i Firefox, oraz z ograniczeniami dotyczącymi plików cookie innych firm w Google Chrome, jest to kwestia, która dotyczy nas wszystkich.

Jakie są główne przypadki użycia lub zastosowania data clean rooms nie tylko w reklamie i mediach, ale także potencjalnie w niektórych innych branżach?

Gman: Przemysł medyczny jest jednym z tych, który obecnie intensywnie korzysta z tego, aby lepiej zrozumieć dane pacjenta. Dane pacjentów znajdują się w wielu źródłach. Chce analizować dane w sposób zgodny z prywatnością, bez ujawniania wrażliwych informacji.

Nieruchomości to inna branża, która obecnie z tego korzysta.

Jeśli rozszerzymy tę logikę, zawsze, gdy istnieje łańcuch dostaw i gdziekolwiek zachodzi łańcuch wartościowy, który odbywa się przez okres partnerów w łańcuchu dostaw, zawsze będziesz potrzebował data clean roomu.

Ktoś pobiera dane, dodaje do nich wartość i chce wiedzieć, jaką wartość inni do nich dodali, a następnie słusznie otrzymać zapłatę za wykonaną pracę. Ale te podstawowe dane nie są używane do żadnych innych celów.

I dlatego dzisiaj ta branża desperacko poszukuje takiego rozwiązania. Prywatność jest w jej centrum. Dane konsumentów są nadużywane, a łańcuch dostaw musi być przejrzysty przy wymianie wartości, jaką oferuje systemowi.

Data clean room stanie się niezbędnym elementem dla każdego partnera, który jest częścią łańcucha dostaw reklamy cyfrowej. Bardzo, bardzo szybko.

Michael Sweeney: Pozostając w temacie reklamy programatycznej, myślę, że wiele typowych przypadków użycia, o których ludzie myślą, gdy słyszą o pokojach czystych danych w reklamie programatycznej i marketingu internetowym, dotyczy części pomiaru, prawda? Czegoś, co dzieje się po wyświetleniu reklamy.

Czy istnieją aplikacje, w których pomieszczenia czyste danych mogą być wykorzystywane do kierowania reklam, kierowania do odbiorców i pomiarów?

Gman: Tak, chciałbym opowiedzieć o tym, co oferujemy.

Widzimy trzy główne obszary zastosowań.

Pierwszy z nich to lepsze zrozumienie danych, które pomaga uczestnikom lepiej poznać konsumentów i umożliwia skuteczne ich wykorzystanie.

Drugi obszar to reklama i aktywacja, gdzie możliwości data clean room można wykorzystać do bezpiecznego i spersonalizowanego targetowania reklamam.

Trzeci obszar to pomiar i atrybucja, które są również częścią tego samego ekosystemu.

Wszystkie trzy obszary zastosowań są kluczowe dla data clean room.

Chciałbym także wspomnieć o niektórych naszych partnerach, co pozwoli na lepsze zrozumienie.

Na przykład współpracujemy z jedną z wiodących franczyz sportowych w Indiach, Indian Premier League (IPL), która ma ekosystem sponsorów, w tym partnerów reklamowych i innych.

Chcą stworzyć warstwę dodatkową, w której sponsorzy mogą udostępniać swoje dane innym partnerom franczyzy w celu lepszej znajomości fanów sportu. Dzięki temu sponsorzy będą mieli większą wiedzę o fanach, ponieważ wszyscy są częścią tego samego ekosystemu.

To z kolei pomaga w sprzedaży i kreowaniu rozwiązań typu up-selling i cross-selling w ramach ekosystemu sponsorów.

Jest to niezwykle przydatne w dzisiejszym świecie, ponieważ sponsoring staje się czymś więcej niż tylko wymianą korzyści i informacji o sponsorze; Może budować większe zrozumienie sportu, fanów i konsumentów. To fantastyczny przykład zastosowania.

Chodzi tu o zrozumienie. Chodzi o lepsze poznanie fanów. I nie chodzi tylko o reklamę, ale o cały marketing. Widzisz, to jest inicjatywa, która jest niezwykle istotna.

W takim przypadku data clean room świetnie się sprawdza.

W tym przypadku postępujemy w taki sposób, że instalujemy “węzeł” w lokalizacji każdego uczestnika, aby dane nie opuszczały tego miejsca. Nie ma przenoszenia danych do centralnego data clean room. Dane fanów pozostają u każdego sponsora, a zapytanie jest wysyłane w celu zrozumienia atrybutów fanów od wszystkich uczestników, które znajdują się w federacyjnej warstwie kampanii. Następnie informacje są przekazywane z powrotem do wszystkich partnerów w celu dalszej aktywacji.

To pomaga uczestnikom wiedzieć, że dane nie są wykorzystywane w żadnym innym celu. Taki jest cel zdecentralizowanej warstwy danych.

Wiele marek może z tego korzystać.

Na przykład, marka CBD lub inna marka może wprowadzić innych partnerów do swojego ekosystemu.

Chciałbym podać przykład marki, nad którą pracowałem przez ponad dwie dekady w moim poprzednim życiu – PepsiCo.

Pepsi może współpracować ze swoim partnerem w dziedzinie praw głosu, a następnie z Pizza Hut, Domino’s lub innym sponsorem. Razem mogą uzyskać więcej informacji o swoich konsumentach niż obecnie.

To bardzo mocna propozycja dla data clean room. 

Dzięki decentralizacji liczba partnerów może być dowolna. Nie potrzebujemy jednego scentralizowanego data clean room dla dziesięciu firm, dlaczego? To nie ma sensu. Dotyczy to insightów.

W przypadku aktywacji, obecnie współpracujemy z Airtel, który jest jednym z naszych strategicznych inwestorów. Współpracujemy również z indyjską stacją radiową Zee oraz kilkoma innymi wydawcami.

Gdy pliki cookie stają się przestarzałe i nie można zidentyfikować własnych konsumentów, dane własne stają się jedynym źródłem informacji o nich. Data clean room pomaga w sposób przejrzysty i zgodny z przepisami dzielić się danymi marki z danymi wydawcy, co pozwala lepiej poznać konsumentów i umożliwia retargetowanie lub tworzenie grup docelowych, aby dostarczać reklamy na tej platformie.

To również pomaga większej liczbie wydawców, którzy łączą się w celu tworzenia rynku na zdecentralizowanych platformach. To właśnie teraz próbujemy osiągnąć w Indiach. To jest przykład zastosowania aktywacji.

Na koniec, co do pomiaru, jest to mój ulubiony obszar i bardzo go lubię. Jako planista w moich wcześniejszych latach pracy zawsze miałem problem z alokacją budżetu na różne platformy. Każda z tych platform miała swoje własne ograniczenia. Każda z nich twierdziła, że jest najlepsza. Ale marka, która wydaje 400 dolarów na pięć platform, nadal nie wiedziała, jak rozdzielić pieniądze między te platformy, prawda?

Pomiar cross-mediów jest istotnym aspektem, na który zwracają uwagę WFA i cała branża. Współpracujemy z Ipsos na Bliskim Wschodzie, aby dostarczać rozwiązania cross-media dla różnych branż, wykorzystując technologię clean room. W tym przypadku każdy wydawca udostępnia swoje dzienniki reklamowe jako dane referencyjne. Następnie tworzone są wirtualne identyfikatory, które umożliwiają dokładny pomiar efektów kampanii na różnych platformach mediowych.

Dla mnie jest to najpotężniejszy z tych trzech obszarów, Mike.

Podczas gdy pierwsze dwa przypadki użycia są ważne i satysfakcjonujące, to właśnie pomiar cross-mediów jest kluczowy. Gdy możemy dostarczyć rozwiązanie, które umożliwi markom rzeczywiste mierzenie zwrotu z inwestycji, odblokujemy ogromny potencjał pieniężny w branży.

Michael Sweeney: Zdecydowanie. Jak wspomniałeś, pomiar jest niezwykle istotny, zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z ograniczeniami dotyczącymi plików cookie, identyfikatorów i ogólnie tożsamości użytkowników.

Gman: Dokładnie.

Michael Sweeney: Oczywiście, wszystkie inne obszary są również dotknięte tymi zmianami. Ale jak powiedziałeś, pomiar jest kluczem do planowania i zrozumienia, czy kampanie odniosły sukces czy nie.

Załóżmy, że marka i wydawca chcą współpracować przy użyciu czystego pokoju danych, takiego jak Aqilliz. Co jest do tego potrzebne?

Gman: Myślę, że na bardzo podstawowym poziomie istotne są identyfikatory urządzenia, takie jak numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. To są trzy kluczowe atrybuty łączące, które mogą być używane po obu stronach partnerstwa.

Wielu wydawców nie posiada nawet tych informacji. Czują się komfortowo z tym, że konsumenci logują się na ich witryny bez konieczności faktycznego logowania – po prostu korzystają z usług.

Wydawcy szukają również rozwiązań do rozpoznawania tożsamości, które pozwolą im zidentyfikować swoich konsumentów i tworzyć własne identyfikatory. To jest kluczowe dla reklamy skierowanej do określonej grupy konsumentów.

Oprócz tych trzech podstawowych identyfikatorów, istnieje wiele innych atrybutów, które pomagają w tworzeniu kohort lub grup o podobnych cechach. Przykładowo, można zebrać informacje na temat preferencji telewizyjnych, ulubionych filmów itp.

W tym repozytorium można przechowywać wiele innych atrybutów, które można przeszukiwać i dopasowywać po obu stronach partnerstwa.

Obecnie ludzie korzystają z plików cookie innych firm do śledzenia konsumentów, ale to podejście jest tylko w 50% skuteczne. Wiedza na temat użytkowników jest ograniczona. Gdy pliki cookie znikną, trudno będzie identyfikować konsumentów.

Dlatego wszelkie atrybuty, które można dopasować, są lepsze niż strzelanie na oślep. Są one bardziej efektywne niż obecnie stosowane pliki cookie innych firm, które nie spełniają obietnicy.

Podsumowując, do współpracy przy użyciu czystego pokoju danych, potrzebne są adres e-mail, numer telefonu komórkowego lub identyfikator urządzenia, a także inne atrybuty, które umożliwią zidentyfikowanie odpowiednich konsumentów i zapewnienie wglądu i aktywacji.

Michael Sweeney: Wspomniałeś o kilku interesujących kwestiach – nawet gdy spojrzymy na niektóre rozwiązania IT dostępne na rynku, wiele z nich wykorzystuje adresy e-mailowe, numery telefonów do tworzenia identyfikatorów. To z pewnością nie jest realizowane w taki sam sposób pod kątem prywatności, jak w przypadku pokoju czystego danych, ponieważ nie ma prawdziwej decentralizacji. Można ustawić, jakie dane mają być gromadzone. Istnieje szyfrowanie, ale brakuje innych elementów, takich jak decentralizacja czy prywatność.

Gman: To bardzo ważna uwaga, Mike, dzięki że ją poruszyłeś.

Czy to GDPR, CCPA, nasza ustawa o ochronie danych osobowych w Indiach i Indonezji czy jakakolwiek inna regulacja rynkowa, podstawowe pytanie, które wszyscy zadają lub wymagają, brzmi: jako właściciel danych, muszą mieć zapis tego, co zostało z tymi danymi zrobione. Ten zapis musi być udostępniony na żądanie, zarówno przez konsumenta, jak i przez organ regulacyjny.

Ten zapis można utrzymać tylko w rozproszonym rejestrze, ponieważ dzielisz go ze swoim partnerem.

Powiedzmy, że jestem G-manem, użytkownikiem telekomunikacyjnym i czytelnikiem pewnej publikacji. Kiedy zostanę znaleziony w obu bazach danych i dzwonią do mnie, mówiąc: “Hej, to Gman śledzący”, zarówno wydawca, jak i dostawca usług telekomunikacyjnych muszą zaktualizować zapis, że Gman został dzwoniony, śledzony i sprzedany.

To nie jest możliwe, jeśli nie jest to zapisane na zdecentralizowanym rejestrze, ponieważ musi istnieć neutralna warstwa, która utrzymuje ten zapis i nie ma żadnej innej motywacji do jego monetyzacji. I to jest bardzo ważne.

Pamiętam, że kiedy pracowaliśmy z projektem Rearc w IAB Tech Lab kilka lat temu, gdy ustalaliśmy te regulacje, to było pierwsze i najważniejsze.

Musi istnieć neutralna jednostka, która utrzymuje zapisy dotyczące przetwarzania danych i nie ma żadnej motywacji do ich monetyzacji. Może się to zdarzyć tylko w przypadku dalszej warstwy.

To właśnie z tą ideą powstała Aqilliz. Chcę tylko to podkreślić w tym momencie.

Michael Sweeney: Pamiętam, że wcześniej wspominałeś, że wykorzystujesz technologię blockchain jako część tego rejestru. Kilka lat temu, gdy po raz pierwszy pojawił się blockchain, wiele osób w branży mówiło o potencjalnych zastosowaniach blockchaina w reklamie programatycznej, potencjalnie do wykorzystania go w czasie rzeczywistym podczas licytacji.

Ciekawe jest zobaczyć rzeczywiste zastosowanie blockchaina i jego odpowiednie wykorzystanie.

Zazwyczaj technologia blockchain nie jest używana do przeprowadzania aukcji, ale, jak powiedziałeś, do udostępniania ścieżki, pokazującej zapisy w tym rejestrze.

Gman: To wspaniała historia, Mike.

Kilka lat temu wszyscy myśleli, że blockchain zwiąże się z kryptowalutami i Bitcoinem. Mówili: “Hej, co zrobisz z tokenami w reklamie?”

Uniknęliśmy tego. To czysta platforma SaaS. Nie umieszczamy wrażeń ani danych konsumentów na publicznym blockchainie.

To jest rozproszony rejestr, pozwolenie na jego dostęp mają tylko wybrani uczestnicy, którzy mogą robić z nim, co tylko chcą. I na poziomie okresowym, dowód Merkle’a lub skrót jest umieszczany tylko na publicznym blockchainie.

Więc zbudowaliśmy bardzo opatentowaną hybrydową platformę, która obecnie ma patenty w Stanach Zjednoczonych i Singapurze. Nie jesteśmy firmą Bitcoinową, wiemy, że chodzi o technologię blockchain, i dlatego widać wyraźną różnicę między technologią rozproszonego rejestru a technologią blockchain.

Michael Sweeney: Zawsze dobrze odróżnić te kwestie. Nie chcesz utknąć w całym “kryptosieciu”.

Gman: W każdym przypadku.

Michael Sweeney: Powiedziałeś, że aby wydawca i marka mogli ze sobą współpracować, muszą posiadać wspólny pomysł, adres e-mail i numer telefonu. Jaki jest ogólny proces szyfrowania tych identyfikatorów i zapewniania prywatności? Jak wygląda ten proces?

Gman: Idealnie byłoby, gdyby branża obecnie powszechnie korzystała z techniki szyfrowania SHA-256, która jest jednokierunkowym szyfrowaniem. Zapewnia to, że po zaszyfrowaniu otrzymasz te same wyniki po odszyfrowaniu.

Używamy tego w celu dopasowania. Nasza technologia domyślnie zapewnia szyfrowanie danych. Twoje cyfrowe dane nigdy nie zostaną wydobyci.

Dziennik przetwarzania informuje również, że został on zaszyfrowany.

Następnie, gdy dokonujemy dopasowania i identyfikator pasuje do zaszyfrowanego pola, a następnie jest przekazywany odpowiednim uczestnikom w celu aktywacji, jest on odszyfrowywany i aktywowany.

Jest to również rejestrowane jako dowód działalności.

Dostarczamy pełnoprawny rejestr dla obu uczestników, aby mieli świadomość, że dane zostały zaszyfrowane, dopasowane, przeglądane, wygenerowane, aktywowane i przekazane.

To jest zaleta naszej platformy. Jest ona zaszyfrowana i umożliwia szyfrowanie danych.

Michael Sweeney: Czy można to odszyfrować? Myślę, że wiele osób, zwłaszcza tych niezaznajomionych z technologią, gdy słyszy o szyfrowaniu, jeśli wie, że przesyłam zaszyfrowane adresy e-mail, a następnie otrzymuje losowy ciąg liter i cyfr, czy można to odszyfrować? Czy po zaszyfrowaniu jest to jeszcze możliwe?

Gman: Nie, nie jest możliwe odszyfrowanie. Tylko źródło, czyli właściciel danych, może dokonać odszyfrowania.

Michael Sweeney: Nad jakimi kanałami obecnie pracujesz? O których klientach wspomniałeś wcześniej? Jakie są główne kanały, w których korzystają z czystego pokoju danych?

Gman: Obecnie koncentrujemy się na współpracy z wydawcami, którzy oferują to jako rozwiązanie dla marek, umożliwiając im lepsze targetingowe cele.

Nasi klienci, czyli wydawcy, posiadają bogate zasoby danych własnych, ale widzą, że niektóre platformy, w tym telewizja konsumowana przez sieci (CTV), są niedoceniane. Dzięki naszej platformie mogą efektywniej wykorzystać te dane, dopasowując je i wyświetlając reklamy na platformach OTT, co jest bardzo precyzyjne i skuteczne.

Wydawcy są główną grupą klientów, którzy wykazują duże zainteresowanie. Inną grupą, która wyraża zainteresowanie, są franczyzy sportowe, które pragną lepiej zrozumieć spostrzeżenia konsumentów i dane dotyczące swoich fanów.

Jeśli chodzi o kanały, to głównie wykorzystujemy platformy OTT i CTV. Wydawcy korzystają z tych kanałów, aby dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i dostarczyć spersonalizowane reklamy.

Jednak adopcja nie jest jeszcze pełna ze względu na niektóre przeszkody, takie jak brak posiadania własnych danych przez niektórych wydawców lub brak strukturyzowanej platformy danych klientów, która umożliwiałaby im efektywne wykorzystanie danych.

To są niektóre czynniki opóźniające adopcję, ale wierzymy, że to kwestia czasu. Dzisiaj wszystkie firmy zdają sobie sprawę, że muszą zarządzać swoimi danymi na własnych platformach.

Michael Sweeney: Powiedziałeś, że wiele firm korzystających z czystych pomieszczeń danych to wydawcy. Wydaje mi się, że wiele innych rozwiązań, które powstały w odpowiedzi na zakończenie wykorzystywania plików cookie stron trzecich, również koncentruje się na stronie dostawcy. Czy wydaje się, że wiele firm, agencji i marek po stronie kupującej nadal mocno polega na plikach cookie stron trzecich? Może dopóki całkowicie nie znikną i nie będzie innych opcji, nie zobaczymy większego ruchu?

Gman: Nadal istnieje stan zaprzeczenia, że kiedyś nastąpi taki moment. Dopóki nie dojdzie do całkowitego zaniku tych plików cookie, życie będzie trwać dalej, ale niektórzy ludzie szykują się na ten świat, ponieważ nadchodzi zima.

Michael Sweeney: Tak, dokładnie. Ten moment zbliża się coraz bardziej. Mimo że Google kilka razy opóźniał to wydarzenie, nadejdzie czas, kiedy nie będzie już więcej opóźnień. Po prostu odejdą.

Chciałem poruszyć kwestię IAB Tech Lab. Wydaje mi się, że miesiąc lub dwa temu ogłosili, że będą pracować nad pewnymi standardami dotyczącymi czystych pokoi danych. Rozumiem, że Aquilliz jest częścią tej grupy.

Jakie aspekty chciałbyś zobaczyć w standardach IAB Tech Lab dotyczących czystych pokoi danych lub definicji?

Gman: W moim osobistym odczuciu, istotne jest, abyśmy mieli ujednoliconą księgę pochodzenia danych. Chodzi o spójny sposób, w jaki uczestnicy mogą zobaczyć, jak dane są wykorzystywane i być w stanie to udokumentować. Powinno być możliwe przedstawienie tych informacji organom nadzorczym w przypadku skarg.

Możemy to porównać do specyfikacji produktu, która jest podobna do kodu kreskowego. Musimy osiągnąć taki poziom, aby mieć natychmiastową księgę, która pokazuje, w jaki sposób dane są używane i służy jako ślad informacji.

Dodatkowo, istotne jest ustalenie spójnego formatu szyfrowania i standardów dotyczących utrzymania i zarządzania tym szyfrowaniem. Można nawet stworzyć zestaw narzędzi, który można by dostarczyć wydawcom, aby zapewnić spójność w procesie szyfrowania danych.

To są moje dwie główne uwagi na ten temat. Czekam z niecierpliwością na standardy IAB Tech Lab i zobaczenie, jakie będą miały wpływ na naszą branżę.

Michael Sweeney: Zdecydowanie, również jestem ciekawy tych standardów IAB Tech Lab i jak wpłyną one na naszą branżę.

Ostatnie pytanie, które mam, dotyczy uruchomienia przez AWS czystego pokoju danych. Opowiedz nam trochę o tym ogłoszeniu. Co to oznacza dla marek, wydawców i innych uczestników rynku? Ponadto, co to oznacza dla dostawców czystych pomieszczeń danych, którzy już działają na rynku?

Gman: Kiedy usłyszałem o tym ogłoszeniu rano, byłem zaskoczony i pod wrażeniem. Myślę, że to świetna wiadomość dla branży, ponieważ czyste pokoje danych stają się coraz bardziej popularne.

Amazon wprowadzając swoje rozwiązanie czystego pokoju danych, ma naturalne możliwości rozszerzenia swojej oferty o tę funkcjonalność.

Na rynku już jest wielu dostawców rozwiązań czystego pokoju danych, takich jak Infosum, Habu czy LiveRamp. Wszyscy oni korzystają z usług dostawców chmurowych, aby dostarczać rozwiązania czystego pokoju danych. W tym kontekście obecność dużych graczy, takich jak Amazon, wprowadzających rozwiązania czystego pokoju danych, jest ważnym krokiem.

Jestem ciekaw, jak te rozwiązania ewoluują w dłuższej perspektywie, czy szyfrowanie stanie się standardem, czy księgi pochodzenia staną się powszechnie akceptowanym narzędziem.

Co oznacza to dla branży? Postrzegam to jako przyspieszenie procesu ewolucji. Obserwuję, jak cała historia rozgrywa się w szybkim tempie. Wcześniej to były tylko pomysły i próby kategoryzacji, a teraz staje się to rzeczywistością.

To ogłoszenie jest ważne dla budowania kategorii i zwiększenia świadomości. Teraz cały świat zaczyna zdawać sobie sprawę, jak ta przestrzeń rozwija się i jak istotne są czyste pokoje danych.

Z naszej perspektywy widzimy to jako doskonałe uzupełnienie. Już teraz korzystamy z usług AWS jako naszej warstwy federacyjnej, a Amazon oferuje również rozwiązania związane z blockchainem, co jest zgodne z naszym podejściem. Współpracujemy z nimi jako partnerzy federacyjni, co przyspiesza naszą adopcję.

Należy pamiętać, że AWS jest oddzielną jednostką od Amazonu zajmującą się reklamą. Mamy oddzielne działania i różne rozwiązania technologiczne. Jest to dobra wiadomość dla całej branży, a dla nas oznacza jeszcze większą dynamikę i możliwość budowania większej adopcji.

Michael Sweeney: Czy jest coś jeszcze, co chciałbyś dodać?

Gman: Nie, nie ma nic więcej, Mike. Myślę, że to było fantastyczne spotkanie. Dziękuję za poświęcony czas. To rozwiązanie jest bardzo potrzebne dla branży.

Życzę ci wszystkiego najlepszego i powodzenia w twoich działaniach związanych z data clean rooms.

Michael Sweeney: Dziękuję bardzo za miłe słowa i rónież życzę ci powodzenia w twoich przedsięwzięciach związanych z data clean rooms. Będziemy umieszczać linki do naszych profili na LinkedIn w opisie poniżej. Wiem, że jesteś bardzo aktywny na LinkedIn i często dyskutujesz na temat czystych pokojów danych.

Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli porozmawiać ponownie.

Gman: Dziękuję, Mike.

Czytaj dalej

NAPISALIŚMY I WYDALIŚMY KOMPENDIUM WIEDZY O ADTECHU

The AdTech Book

Dowiedz się jakie platformy, procesy i firmy tworzą świat cyfrowej reklamy.

Mike Sweeney

Head of Marketing

“The AdTech Book to rezultat naszego wieloletniego doświadczenia w projektowaniu i budowaniu technologii AdTech i MarTech dla naszych klientów.”

Sprawdź, jak możemy pomóc Ci z Twoim projektem

Umów się na rozmowę z naszymi specjalistami i dynamicznie rusz do przodu ze swoim projektem.