Nic dwa razy się nie zdarza? O polityce otwartych drzwi w Clearcode.

Autorzy

Natalia Kapitanowicz
Sabina Lipiec
Michał Łepik

Spis treści

Życie zawodowe jest pełne zmian i nie zawsze łatwo jest znaleźć swoją idealną drogę zawodową. Ba! Poszukiwanie własnej ścieżki często wiąże się z testowaniem, doświadczaniem, popełnianiem błędów i wyciąganiem z nich cennych lekcji. W Clearcode panuje polityka otwartych drzwi dla osób, które kiedyś już u nas pracowały. Co to oznacza w praktyce? W tym artykule opowiemy Ci o powrotach naszymi oczami, oczami Clearcode.

W Clearcode panuje polityka otwartych drzwi

Obecny rynek pracy oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości. Czasem do zmiany pracy popycha nas zwykła ciekawość. Chcemy spróbować, jak to jest pracować gdzieś indziej lub w zupełnie innej branży. Może nadarzyła się wyjątkowa okazja do rozwoju? Żal byłoby nie spróbować. Ale czy potem, jeśli coś pójdzie nie tak, będę mógł wrócić? Powrót? Jaki powrót? Przecież to krok wstecz.

Jesteśmy świadomi wielu negatywnych stereotypów związanych z powrotem do byłego pracodawcy, jednak nie jesteśmy przekonani co do ich słuszności. Dla osób, które chcą do nas wrócić, drzwi zawsze będą otwarte. W ostatni czasie wróciły do nas trzy świetne osoby (o tym więcej w dalszej części artykułu) i z każdego powrotu cieszymy się w równym stopniu.

Zalety powrotu

Wszystko ma swoje blaski i cienie. Jednak w ponownym dołączeniu do firmy upatrujemy kilka solidnych korzyści zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

  • Wdrożenie zajmuje Ci mniej czasu, ponieważ wracasz do znanego Ci środowiska. Masz już wiedzę na temat zasad i procedur panujących w firmie. 
  • Wiesz na co się piszesz, ponieważ na własnej skórze doświadczyłeś, jak to jest pracować w danym miejscu. 
  • Nie musisz budować relacji od zera, ponieważ większość osób jest Ci dobrze znana.
  • Masz świeżą perspektywę, ponieważ złapałeś chwilę oddechu od znanego sposobu pracy. Może pojawią Ci się nowe pomysły na usprawnienia? Chętnie je przyjmiemy!

Wyzwania związane z powrotem

Mimo widocznych zalet, w głowach osób zastanawiających się nad powrotem do byłej organizacji, często pojawia się sporo zmartwień. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo pomimo tego, że już się znamy, powrót do tego samego środowiska jest wciąż nową sytuacją. Obawy mogą być związane z potencjalnie negatywną reakcją współpracowników, czy wątpliwościami przełożonego co do naszej lojalności. Co więcej, firma mogła pójść w innym kierunku, wprowadzić nowe procedury, narzędzia i tak dalej… Wątpliwości można mnożyć bez końca. Pozwól, że od razu je rozwiejemy. Powrót to nic złego. Jako pracodawca, bardzo serdecznie patrzymy na powroty naszych byłych pracowników i każdy, kto wraca jest u nas życzliwie witany. Należy jednak pamiętać, aby dać sobie trochę czasu i cierpliwości na ponowne wdrożenie i dopasowanie się do firmy. Nasz re-onboarding oraz zaangażowanie wielu osób pozwala na to, aby powracająca osoba w krótkim czasie, lecz wciąż na spokojnie, ponownie poczuła się jak u siebie.

Historia Michała, czyli jak wygląda powrót
w praktyce?

Michał Łepik, Node.js Developer, ponownie w Clearcode od 6 miesięcy

Powodem odejścia Michała z Clearcode, była jak sam mówi, szansa jeden na milion. Michał dostał świetną ofertę pracy i postanowił ją przyjąć. Pracując w nowym miejscu, zdał sobie sprawę, że najbardziej kręci go backend i to jednak w tym obszarze chciałby spróbować swoich sił. Od kolegi z Clearcode dowiedział się, że właśnie poszukujemy kogoś na backend. Po krótkim namyśle, przesłał nam swoją aplikację i tak oto ponownie rozpoczęła się nasza wspólna przygoda. 

“Stresowałem się, ponieważ aplikowałem na nową rolę. To była moja jedyna obawa. Nie martwiłem się, że ktokolwiek w Clearcode będzie na mnie krzywo patrzył dlatego, że wracam. Wszyscy ciepło mnie przyjęli, dostałem nawet to samo biurko.” – mówi Michał. 

Przerwa pomiędzy odejściem Michała, a jego ponownym dołączeniem do Clearcode wyniosła w sumie półtora roku. Miłym trafem, powrót zbiegł się z Keynotem, czyli ogólnofirmowym spotkaniem, podczas którego zwykle podsumowujemy miniony czas i celebrujemy wspólne sukcesy, oraz Wigilią. 

“Dużo się nie zmieniło, jest nadal fajnie, uczę się nowych rzeczy. Czuje, że firma o mnie dba oraz że się tutaj rozwijam. Z rzeczy, które mnie zaskoczyły pozytywnie to na pewno Tipper i grywalizacja Gamechangers. Wcześniej było sporo inicjatyw, ale te nowe wydają mi się takie bardziej nastawione na fun i to mi się bardzo podoba. Fajnie łączą się z tymi nastawionymi na rozwój.” – tak swoje wrażenia po powrocie podsumowuje Michał.

Kilka słów na koniec

Powrót Michała przebiegł przyjemnie, to fakt. Lecz sama decyzja o powrocie wcale nie jest prosta i zależy od wielu indywidualnych czynników. Warto wziąć pod uwagę to, co w danym momencie jest dla nas najważniejsze. W Clearcode możesz liczyć, że uszanujemy każdą Twoją decyzję – tą o odejściu i sprawdzeniu, jak wygląda świat na zewnątrz Clearcode, jak również tą o powrocie. 

Masz ochotę na więcej Clearcode? Obserwuj nas na Facebooku i/lub Instagramie i bądź na bieżąco!

Facebook: https://www.facebook.com/clearcodekariera
Instagram: https://www.instagram.com/clearcode.cc/

NASZE SOCIAL MEDIA

Sprawdź, kim jesteśmy i jak się
u nas pracuje