Technologie AdTech dla lidera rynku video-streaming

Lider na rynku video streamingu OTT skorzystał z usług Clearcode, aby zaprojektować i zbudować własne technologie AdTech.

Pod poniższym linkiem znajdziesz opis przebiegu naszej współpracy, technologii, których użyliśmy i efektu, jaki finalnie otrzymał klient.

KLIENT

Firma medialna

BRANŻA

Video streaming

USŁUGA

AdTech

REGION

Azja

O projekcie

Wiodący wydawca usług video streamingu OTT rozpoczął współpracę z Clearcode, aby zaprojektować i zbudować własną infrastrukturę AdTech.

Nasz klient chciał utworzyć zamknięty ekosystem, tzw. walled garden i monetyzować dane first-party.

Przygotowaliśmy kompleksową infrastrukturę, która zawiera m.in. platformę reklam self-serve, serwer reklam, data lake oraz platformę z danymi o klientach (customer data platform, CDP).

Najważniejsze informacje

Zastosowanie w biznesie

Nasz klient chciał zbudować własny stack AdTech, aby stworzyć zamknięty ekosystem i zmonetyzować posiadane dane.

Rozwiązanie

Infrastruktura składa się z platformy reklam typu self-serve, serwera reklam, data lake i CDP.

Cel projektu

Klient chciał stworzyć własne, w pełni kontrolowane narzędzia i zastąpić rozwiązania używane do tej pory.

Technologie

Wykorzystaliśmy wiele technologii, w tym AWS, Python, Go, React, Terraform, Docker, TypeScript, Django, Bitbucket i inne.

Tomek Chmielewski-Head of Operations
Tomasz Chmielewski, COO

“Nasza współpraca trwała 18 miesięcy i była jednym z największych projektów, nad którym kiedykolwiek pracowaliśmy.”

Tomasz Chmielewski

COO, CLEARCODE

CEL PROJEKTU

Celem było zaprojektowanie i zbudowanie stacku AdTech z serwerem reklam, platformą reklam typu self-serve, data lake i CDP.

Co to jest walled garden?

Walled garden to ekosystem, w którym działalność, dane i technologia są kontrolowane przez firmę.

Termin ten wywodzi się z branży telekomunikacyjnej, ale przyjął się także w innych branżach, w tym w reklamie automatycznej i digital marketingu.

Google, Facebook, Apple i Amazon często określa się jako walled gardens branż reklamy i marketingu internetowego.

Reklamodawcy mogą korzystać z platform reklamowych typu self-serve dostarczanych przez te firmy, aby zakupić miejsce na reklamę na ich platformach.

Ze względu na położenie nacisku na prywatność danych w Internecie, wiele firm i wydawców rozpoczęło tworzenie własnych zamkniętych ekosystemów, budując swoje narzędzia AdTech i przyjmując podobną strategię do Google, Facebooka, Amazona czy Apple.

Główne funkcjonalności

  • Platforma reklam self-serve

   Dzięki platformie reklam self-serve, reklamodawcy, agencje reklamowe i AdOpsi mogą tworzyć, zmieniać i monitorować swoje kampanie reklamowe na platformie video-streamingowej naszego klienta.

  • Serwer reklam

   Serwer reklam zastąpił istniejący serwer reklamowy Google Ad Manager i służy do wyświetlania reklam wideo i display na platformie wideo naszego klienta.

  • Data lake

   Stworzyliśmy data lake aby pozyskiwać dane z wielu źródeł, w tym z serwisu streamingu wideo naszego klienta, platform analitycznych, subskrypcyjnych baz danych, zewnętrznych źródeł danych i informacji o urządzeniach.

  • Customer data platform

   CDP ma za zadanie pobierać dane z data lake i integrować się z serwerem reklam oraz platformą reklam, aby umożliwić reklamodawcom uruchamianie targetowanych kampanii.

  Co zrobiliśmy

  Poniżej omawiamy kluczowe platformy AdTech i platformy danych, które zbudowaliśmy dla naszego klienta.

  Platforma reklam typu self-serve

  • Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy UI platformy.
  • Zbudowaliśmy funkcje umożliwiające tworzenie i zarządzanie kampaniami reklamowymi, takie jak przesyłanie materiałów reklamowych, tworzenie pozycji reklamowych i targetowanie reklam.
  • Zintegrowaliśmy się z zewnętrzną platformą AdTech, aby zarządzać i aktualizować kampaniami utworzonymi na platformie.
  • Zintegrowaliśmy się z systemem płatności, aby zapewnić funkcje zarządzania płatnościami i rozliczeń.

  Serwer reklam

  • Ustaliliśmy wymagania techniczne, określiliśmy przebieg prac nad projektem i zaproponowaliśmy wymagania dla wersji MVP na podstawie naszego doświadczenia, wiedzy i badań.
  • Opracowaliśmy SDK jako warstwę między ad slotami a serwerem reklam, aby wyświetlać reklamy i przesyłać user IDs do serwera reklam.
  • Wdrożyliśmy szablon Video Ad Serving Template (VAST) 4.2, aby obsługiwać dostarczanie reklam wideo między odtwarzaczem wideo klienta a serwerem reklam.
  • Dla targetowania reklam znaleźliśmy sposób na sprawdzenie, czy reklamy faktycznie trafiały do określonej grupy docelowej. Grupy z CDP naszego klienta aktywizowaliśmy za pośrednictwem SDK i wykorzystywaliśmy filtry Blooma do dopasowywania odwiedzających do wcześniej zdefiniowanych grup docelowych.

  CDP i data lake

  Celem było zintegrowanie CDP z serwerem reklam i platformą reklam, aby umożliwić reklamodawcom uruchamianie targetowanych kampanii na platformie OTT naszego klienta.

  Zbudowaliśmy także data lake, aby pozyskiwać dane z:

  • Platformy OTT video streamingu naszego klienta: Informacje o filmach, aktorach itp. z systemu zarządzania treścią klienta (CMS).
  • Platformy analitycznej klienta: Dane dotyczące wyświetleń wideo, czasu oglądania, sesji oraz informacje o lokalizacji, rodzaju urządzenia i innych rodzajach danych.
  • Zewnętrznych źródeł danych: Segmenty grup docelowych oparte na zainteresowaniach tworzone z wykorzystaniem third-party data.
  • Informacji od zespołu ds. danych klienta: Dane tworzone przez uczenie maszynowe i analizę danych.
  • Informacji o urządzeniach: Dane dotyczące ceny określonych urządzeń. Następnie te dane były łączone z danymi na poziomie urządzenia zbieranymi przez platformę analityczną.

  Po zebraniu tych danych data lake organizowało i czyściło dane, usuwając zdublowane pakiety informacji i zmieniając schemat danych.

  Następnie CDP pobierało tak przygotowane dane, tworzyło grupy docelowe na ich podstawie i eksportowało je do serwera reklam naszego klienta, gdzie dalej były podstawą do targetowania reklam na platformie video streamingu OTT naszego klienta.

  Jak projekt był rozwijany

  • Projekt rozpoczęliśmy od analizy: zidentyfikowaliśmy główne wymagania techniczne i wyzwania, wybraliśmy kluczowe funkcjonalności dla MVP, wybraliśmy konkretne technologie i tech stacku.
  • Następnie rozpoczęliśmy prace nad MVP. W tej fazie opracowaliśmy kluczowe platformy AdTech i ich komponenty.
  • Na koniec zapewniliśmy utrzymanie i wsparcie, aby nasz klient mógł przetestować rozwiązania ze swoimi pracownikami.

  Technologie, które wykorzystaliśmy

  AWS

  Terraform

  Docker

  Redis

  Python

  GO

  TypeScript

  React

  Django

  Cypress

  Bitbucket

  Rezultat

  Wydaliśmy wersję MVP AdTech stacku naszego klienta, dzięki czemu mogli przetestować ją z własnymi klientami (czyli reklamodawcami).