Od kiedy z nami współpracujesz?
Kwiecień 2018

Jakie było Twoje pierwsze stanowisko w Clearcode?
Doświadczony Programista PHP

Jakie jest Twoje obecne stanowisko?
Teoretycznie to samo, ale niewiele mam wspólnego obecnie z PHP. ;) Pracuję głównie w node.js.

Jak się zaczęła Twoja przygoda z programowaniem i co Cię w tym tak mocno fascynuje?
Programowanie poznałem jeszcze w czasach gimnazjum, kiedy wprowadzałem proste zmiany do mojego forum internetowego. Ciężko to wtedy było nazwać programowaniem, bo robiłem kopiuj-wklej z tutoriali, ale wtedy dawało mi to ogromną satysfakcję. Później w szkole średniej zacząłem pisać pierwsze programy na zajęciach, programowałem naszego szkolnego robota. Potem już tylko studia i coraz bardziej skomplikowane projekty, aż trafiłem tutaj.

Programowanie było dla mnie uzależniające, zwłaszcza na początku, kiedy każdy rozwiązany problem powodował u mnie ten tzw. “kick”. Obecnie interesuję się troszkę szerszymi aspektami jak dobre praktyki i architektura rozwiązań. Lubię kiedy mój design jest elegancki i przemyślany.

Często można Cię spotkać także poza pracą, gdzie występujesz w roli prelegenta czy nauczyciela. Powiedz trochę o swoich dodatkowych aktywnościach. Czy dzielenie się wiedzą jest szczególnie istotne w środowisku IT?
Społeczność skupiona wokół IT jest czymś naprawdę wyjątkowym. Niewiele słyszy się o tak wielu różnych inicjatywach w innych dziedzinach. Sam złapałem bakcyla i przeszedłem od uczestnika, przez prelegenta do nawet współorganizatora wydarzeń.

Obecnie zajmuję się organizacją warsztatów Coding Dojo Silesia, gdzie programujemy razem, aby uczyć się od siebie nawzajem i ćwiczyć nasze umiejętności. Jestem też związany z kilkoma meetupami, przykładem jednego z nich jest IT Depends, czyli meetup naszej firmy, gdzie dzielimy się wiedzą nabytą w naszej pracy z ludźmi spoza firmy, a także dajemy możliwość uczestniczenia w warsztatach na tematy, które poruszamy podczas prelekcji.

Dzielenie się wiedzą jest istotne w każdej dziedzinie, a w IT stało się podstawą naszego ekosystemu. Wiele rozwiązań nigdy by nie powstało, gdyby nie społeczność open source. Ale open source to nie tylko kod, można dzielić się swoją wiedzą na meetupach i konferencjach. Ja dzielę się wiedzą na temat dobrych praktyk, a także uczę dzieci podstaw programowania i designu.

Jak postrzegasz Clearcode na rynku firm IT na Śląsku?
Clearcode jest na śląskim rynku firmą wyjątkową. Z racji naszej specjalizacji mamy wiele ciekawych wyzwań. Ciekawe projekty to też rozwój, do którego w firmie jesteśmy ciągle zachęcani i mamy ciągłe wsparcie. Promowana jest też kultura techniczna i zdrowe podejście do pracy, a wprowadzanie zmian na lepsze jest robione proaktywnie. Dzięki temu udało się zbudować zespół zaangażowany i pełen bardzo utalentowanych i doświadczonych ludzi, od których wiele można się nauczyć. Niewiele firm może pochwalić się tak świetnymi warunkami do rozwijania się technicznie i nie tylko.


Czy ta historia Cię zainteresowała?

Mamy więcej!